Czapka generała Frenia

  • Czapka generała Frenia

    Czapka generała Frenia

Czapka garnizonowa dowódcy 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej generała brygady Andrzeja Frenia.

     Elementem wyróżniającym żołnierzy 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki były "złociste otoki". Była to jednostka która powstał z przeformowania 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, która przeszła szlak bojowy od Lenino do Berlina.

     Czapka garnizonowa wykonana z tkaniny wełnianej czesankowej w kolorze khaki. Denko owalne wzmocnione stalką. Pomiędzy denkiem a czterema doszytymi do niego brytami wypustka koloru czerwonego (ciemnokarminowego). Przednie bryty wzmocnione watoliną. Na łączeniu przednich brytów na podkładce przymocowany orzeł bez korony haftowany srebrnym bajorkiem. Skrzydła rozpostarte. Orzeł wsparty na tarczy amazonek. Dziób i szpony orla w kolorze złotym. Miedzy brytami a otokiem galon w kolorze srebrnym. Otok w kolorze żółtym. Na nim haftowany srebrnym bajorkiem wężyk generalski, z przodu pośrodku otoku jedna gwiazdka haftowana bajorkiem - oznaczenie stopnia generała brygady. Do otoku za pomocą dwóch małych guzików mundurowych z wytłoczonym orłem bez korony przypięta skórzana podpinka. Lakierowany daszek w kolorze czarnym z metalowym okuciem.

     Generał brygady Andrzej Freń (29 listopada 1919-16 października 1975) w okresie 18 października 1956 - 17 listopada 1956 był dowódcą 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki.

Źródło: Muzeum Wojska Polskiego

Script logo